Většina výroby najde své zákazníky v České republice a na Slovensku.
Největší zvony, které byly zhotoveny ve zvonařské dílně Dytrychových jsou ve Varnsdorfu - 2500 kg, Bardejově - 2200 a 4000 kg, Košicích - zvon Urban 5200 kg,vyrobený ve spolupráci s VSŽ Košice, v Plaňanech - 2000 kg D1,přesná kopie puklého zvonu, Detva Dl 2000 kg, Bratislavě - katedrále Sv.Martina - 2500 kg Cis1 a dalších 6 zvonů o celkové hmotnosti 4,5 t, Praha Týnský chrám 4 zvony 4000 kg, Velká Říše 4 zvony 2000 kg atd.
Pro veřejnost provádíme exkurze. Pro bližší informace nás neváhejte kontaktovat.
Napsali o nás v měsíčníku Olomoucký kraj
Brodek u Přerova – Z malé obce nedaleko Přerova pocházejí zvony, které se houpají ve věžích kostelů v Jihoafrické republice, v Polsku či v Německu. Mohutná díla, která dosahují váhy i několika tun, vznikala ve zvonařské dílně Marie Tomáškové–Dytrychové v Brodku u Přerova. Dílna, kde se tajemství odlévání zvonů předávalo z generace na generaci, patří svou více než padesátiletou historií nyní mezi tři největší zvonařské firmy v České republice.
První zvon vytvořili Dytrychové před 72 lety, když se otec Marie Dytrychové Josef Dytrych vsadil, že pro Brodek odlije zvon, který se měl stát náhradou stávajícího prasklého. Původní záliba však časem přerostla v mistrovsku práci dovršenou řemeslným uměním, které pohltilo celou rodinu. „Výrobou zvonů se dnes zabývají tři členové rodiny,“ uvedla dcera paní Marie Dytrychové Leticie Vránová-Dytrychová.
V dílně vybavené pěti tavícími pecemi schopnými zpracovat až pět tun slitiny najednou bylo dosud vyrobeno zhruba 8700 zvonů. Zvonaři v Brodku odlili například zvon Urban, který bije ve věži kostela v Bardějově. Jde o největší zvon vyrobený v zemi po I. světové válce, který dosahuje hmotnosti čtyř tun.
Z malé obce nedaleko Přerova pochází také pět zvonů, které Slovensku darovaly sousední země jako symbol smíření. Zvony, které se houpou ve věži chrámu svatého Martina v Bratislavě, nahradily ty, které padly na výrobu zbraní za první světové války. „Nyní pracujeme na pěti zvonech, které poputují na Ukrajinu či na zvonech pro dvě slovenské obce,“ dodala zvonařka Leticie Vránová -Dytrychová. Brodečtí zvonaři se však mohou pochlubit také rekonstrukcí historicky cenného zvonu Petra o váze 2,2 tun, z něhož po požáru zvonice v Plaňanech v roce 1953 zbyly pouze fragmenty. O rekonstrukci zvonu natočili filmaři i dokumentární snímek. Kromě výroby nových zvonů vznikají v Brodku také zvonkohry, dárkové zvonečky či hodinové cimbály. Rekonstruují se zde také historicky cenné zvony nebo se opravují zvony poškozené. Výrobky zdejší zvonařské dílny mohou lidé spatřit na řadě výstav a veletrhů.
Historie zvonařství spadá podle křesťanských tradic až do pátého století našeho letopočtu. O velkých zvonech, které sloužily církevním účelům, jsou zmínky o století starší. Největí rozmach zaznamenává v naší zemi zvonařství v 15. století, kdy dostává zvon klasický hruškovitý tvar a vrcholí i snaha po jeho zdobnosti. Naopak s počátkem 17. století přichází úpadek tohoto řemeslného odvětví, který přetrvává prakticky až do konce druhé světové války. Zvony během bitev často padly na výrobu zbraní. Internetové zdroje uvádějí, že po II. světové válce zůstalo v Čechách pouze 13 procent a na Moravě dokonce jen šest procent z původního počtu zvonů.
Přednáška v Berouně - Knihovna Beroun
Publikace o zvonech - www.moje-kniha.cz