Drobečková navigace

Zvonařská dílna > Akce a zajímavosti

Akce a zajímavosti

Většina výroby najde své zákazníky v České republice a na Slovensku.

Největší zvony, které byly zhotoveny ve zvonařské dílně Dytrychových jsou ve Varnsdorfu - 2500 kg, Bardejově - 2200 a 4000 kg, Košicích - zvon Urban 5200 kg,vyrobený ve spolupráci s VSŽ Košice, v Plaňanech - 2000 kg D1,přesná kopie puklého zvonu, Detva Dl 2000 kg, Bratislavě - katedrále Sv.Martina - 2500 kg Cis1 a dalších 6 zvonů o celkové hmotnosti 4,5 t, Praha Týnský chrám 4 zvony 4000 kg, Velká Říše 4 zvony 2000 kg atd.

Pro veřejnost provádíme exkurze. Pro bližší informace nás neváhejte kontaktovat.

 

Napsali o nás v měsíčníku Olomoucký kraj

Brodek u Přerova – Z malé obce nedaleko Přerova pocházejí zvony, které se houpají ve věžích kostelů v Jihoafrické republice, v Polsku či v Německu. Mohutná díla, která dosahují váhy i několika tun, vznikala ve zvonařské dílně Marie Tomáškové–Dytrychové v Brodku u Přerova. Dílna, kde se tajemství odlévání zvonů předávalo z generace na generaci, patří svou více než padesátiletou historií nyní mezi tři největší zvonařské firmy v České republice.

První zvon vytvořili Dytrychové před 72 lety, když se otec Marie Dytrychové Josef Dytrych vsadil, že pro Brodek odlije zvon, který se měl stát náhradou stávajícího prasklého. Původní záliba však časem přerostla v mistrovsku práci dovršenou řemeslným uměním, které pohltilo celou rodinu. „Výrobou zvonů se dnes zabývají tři členové rodiny,“ uvedla dcera paní Marie Dytrychové Leticie Vránová-Dytrychová.

V dílně vybavené pěti tavícími pecemi schopnými zpracovat až pět tun slitiny najednou bylo dosud vyrobeno zhruba 8700 zvonů. Zvonaři v Brodku odlili například zvon Urban, který bije ve věži kostela v Bardějově. Jde o největší zvon vyrobený v zemi po I. světové válce, který dosahuje hmotnosti čtyř tun.

Z malé obce nedaleko Přerova pochází také pět zvonů, které Slovensku darovaly sousední země jako symbol smíření. Zvony, které se houpou ve věži chrámu svatého Martina v Bratislavě, nahradily ty, které padly na výrobu zbraní za první světové války. „Nyní pracujeme na pěti zvonech, které poputují na Ukrajinu či na zvonech pro dvě slovenské obce,“ dodala zvonařka Leticie Vránová -Dytrychová. Brodečtí zvonaři se však mohou pochlubit také rekonstrukcí historicky cenného zvonu Petra o váze 2,2 tun, z něhož po požáru zvonice v Plaňanech v roce 1953 zbyly pouze fragmenty. O rekonstrukci zvonu natočili filmaři i dokumentární snímek. Kromě výroby nových zvonů vznikají v Brodku také zvonkohry, dárkové zvonečky či hodinové cimbály. Rekonstruují se zde také historicky cenné zvony nebo se opravují zvony poškozené. Výrobky zdejší zvonařské dílny mohou lidé spatřit na řadě výstav a veletrhů.

Historie zvonařství spadá podle křesťanských tradic až do pátého století našeho letopočtu. O velkých zvonech, které sloužily církevním účelům, jsou zmínky o století starší. Největí rozmach zaznamenává v naší zemi zvonařství v 15. století, kdy dostává zvon klasický hruškovitý tvar a vrcholí i snaha po jeho zdobnosti. Naopak s počátkem 17. století přichází úpadek tohoto řemeslného odvětví, který přetrvává prakticky až do konce druhé světové války. Zvony během bitev často padly na výrobu zbraní. Internetové zdroje uvádějí, že po II. světové válce zůstalo v Čechách pouze 13 procent a na Moravě dokonce jen šest procent z původního počtu zvonů.

Přednáška v Berouně - Knihovna Beroun

Publikace o zvonech - www.moje-kniha.cz

 

Miniatury pro město LiberecMiniatury pro město LiberecZvon sv.Benedikt 900 kg pro Město Touškov244690110_1127554534315834_5195363795114612506_n.jpg

 

Se zvonem D1 Mikulášem v Čisté .Čistá.jpgZvon pro Rotary ClubZvon pro Rotary Club

Zvon Vavřinec.jpg 

Zvon Jamné

Zvon Jamné.jpg 

Zvon do Rokole

Rokole.jpg

Rokole 3.jpg

Naše firemní značka zdobí všechny námi odlité zvony. Jedná se o kartuši a větvičku tůje.

IMG_20161028_142435.jpg

Sazovická zvonohra v novém kostele Sv. Václava.

IMG_20161207_152041.jpg

IMG_20160926_153022.jpg

ZVON JAN KŘTITEL, 530 KG PRO CHUDENICE 

ZLATÝ VÁCLAV pro Dolní Životice
Václav 50%,černy podklad.JPG
zvonění 50%.JPG

 

UHERSKÝ BROD JE ZVUČNĚJŠÍ

13 ZVONŮ OPUSTILO NAŠI DÍLNU, ABY SE POSTARALY O ORIGINÁLNÍ HUDEBNÍ DOMINANTU NOVĚ VYBUDOVANÉHO ŠKOLÍCÍHO STŘEDISKA FIRMY PRIMA-BILAVČÍK V UHERSKÉM BRODU. PŘEJEM VŠEM KOLEMJDOUCÍM NEVŠEDNÍ ZÁŽITEK !

ZVONY.JPG
otvírání Jedničky se zvonkohrou (1).JPG

Česky English

16. 7. Luboš

Zítra: Martina

Eshop - Zásilkovna

V letošním roce jsme  pro Vás nově připravili možnost zasílání balíčků přes ZÁSILKOVNU.  

 

VESELÉ VELIKONOCE

Velikonoce 2022.jpg

VELIKONOČNÍ NOVINKA - Limitovaná edice.  Bronzový reliéf VEČEŘE PÁNĚ. Více v e-shopu sekce RŮZNÉ.

Aktuality: VALENTÝNSKÉ POŠTOVNÉ ZDARMA - více v E-SHOPU!

zvony plakat.jpg 

 Kartuše.jpg

TIPY NA VÁNOČNÍ DÁRKY

novinkou v našem e-shopu je bronzová soška kočičky a hrošíka.

 

Zvon do Vlámska

Zvon do Vlámska.jpg

 Zvon do Divišova

Divišovská Panna Maria se už 12. září 2020 rozezní spolu s novým Bartolomějem.

Divišov 1.jpg

Divišov.jpg

ZVON MARIE 190 KG PRO KOSTEL V CHUDENICÍCH   Podkova pro štěstí , nově v naší nabídce

 

ZVON NEZVON

Cesta sv.Cyrila a Metoděje , u příležitosti 1150.výročí věrozvěstů .

Nový obrázek.JPG

Zvon sv.MIKULÁŠ !!!

P1013237.JPG

NOVÝ Zvon pro BISKUPSTVÍ ŠUMADIJSKÉ V SRBSKU , odjel do svého nového domova 7.6.2013

Nový ZVON SV.DOMINIK pro KATEDRÁLU SV.VÍTA,VÁCLAVA A VOJTĚCHA V PRAZE

Dominik v plné kráse !.jpg

V našem E-shopu Vám nabízíme zvonky a zvonečky k nejrůznějším příležitostem !

Konzola se zvonem.JPG

NOVÁ ZVONOVÁ HRA -soubor 12-ti zvonů se rozezněla dne 11.11.2011 v 11 hodin v nově otevřeném Penzionu FARMÁŘSKÁ BAŠTA u Velkého Újezda

Přijďte si poslechnout Lidové písně , Myslivecké HALALI , nebo sportovní znělku v podání nové Zvonové hry z naší produkce !!!

NOVÝ ZVON PRO NITRANSKÝ HRAD

Dne 26.5.2011 jsme odlévali významný nový zvon o hmotnosti 2600 kg pro Biskupství na Nitranský hrad, jeho slavnostní vysvěcení bude 5.7.2011, kdy se připojí jako nejtěžší a největší zvon do stávajícího zvonového souboru baziliky Sv.Emerána v Nitře na Slovensku.
viz.Aktuality

AKTUALITY - EXKLUZIVNĚ

PRVNÍ SLAVNOSTNÍ ZVONĚNÍ Sv.EMERÁMA zaznělo 7.7.2011 v Bazilice na Hradě v Nitře

Zvon Sv.EMERÁM-hmotnost 2250kg, zazvonil poprvé v Bazilice v Nitře dne 7.7.2011

IMG_0783.JPG

Návštěvnost stránek

408407
Zvonařská dílna Tomášková-Dytrychová s.r.o.