Drobečková navigace

Zvonařská dílna > Tradice výroby

Tradice výroby

Josef a Laetitia Dytrychovi založili zvonařskou dílnu v Brodku u Přerova v roce 1950 .

Řemeslně i umělecky neobvykle náročné zvonařské řemeslo dokázali zvládnout a dovést na zcela mimořádnou úroveň pouze vlastním úsilím a studiem.

Když po patnácti letech tvůrčí práce zakladatel firmy Josef Dytrych náhle zemřel, paní Laetitia v manželově započatém díle pokračovala odvážně sama .

Brodecká dílna poskytla kostelům v naší zemi stovky umělecky ztvárněných zvonů , které v nich chyběly po válečných rekvizicích .

 V osmdesátých letech minulého století převzala rodinnou firmu pokračovatelka rodu Marie Tomášková – Dytrychová. Vybudování nových dílenských prostor tehdy předznamenalo řadu dalších významných úspěchů. Roční produkce činila v této době zhruba 1500 zvonů všech velikostí .

 Zvonařská dílna Dytrychových, dnes již vedená představitelkou třetí rodinné generace, paní Leticií Vránovou – Dytrychovou, oslavila 1. května  roku 2015 65.výročí svého založení .

Zvonařství je jedno z nejstarších kovoliteckých řemesel.

Tomášková - Dytrychová

 Musí v sobě skloubit mnoho různých oborů, které jsou nutné k výrobě zvonů. Patří mezi ně slévárenství, matematika, fyzika - nauka o materiálech a hudební teorie. Každý zvonař musí být zručný slévač, modelář, cizelér a výtvarník. Empiricky získané zkušenosti při výpočtu a konstrukci zvonového žebra dávají možnost odlití zvonů znějících v požadovaných tónech. Základním pracovním postupem přitom zůstává poctivá rukodělná práce.Moderní technika usnadňuje pouze manipulaci s modely a odlitými zvony.

Zvony z dílny rodiny Dytrychových zvoní po celém světě . V japonské Hirošimě, americkém Texasu, ruském Jakutsku, jihoafrickém Kapském městě, kanadském Vancouveru, ale také v Austrálii, Itálii, Polsku, Rakousku, Německu a jiných evropských státech .Většina produkce ovšem stále nachází odbytiště v České republice a na Slovensku .

K uskutečněným úkolům, kterých si firma nejvíce cení, patří například zvon, zhotovený jako dar papeži Janu Pavlu IIpři jeho první návštěvě u nás anebo projekt ,, Zvony smíření a tolerance“, tvořený sedmi zvony pro katedrálu svatého Martina v Bratislavě.

  zvon

 • Japonsko - Hirošima, Yokohama
 • Ukrajina -Ivanofrankovsk
 • Spojené státy - Texas
 • Rusko -Jakutsk
 • Jižní Afrika
 • Austrálie 
 • Polsko
 • Rakousko
 • Itálie
 • Švédsko
 • Anglie
 • Irsko
 • Německo
 •  a jiné státy....

Největší zvony:

Bardějov – Chrám sv. Egídia 2100 kg a 4300 kg; Varnsdorf – 2500 kg; Košice – 6200 kg zvon Urban vyrobený ve spolupráci s VSŽ Košice; Plaňany - 2000 kg zvon D1 - přesná kopie puklého zvonu; Bratislava - Katedrála Sv. Martina – (7 zvonů) nejv. 2200 kg Cis 1850kg, 620kg, 340kg, 290 kg; Praha -Týnský chrám, 3 zvony nejv. 2500 kg, 500 kg, 340 kg; Nová Říše na Moravě, zvonový soubor (4 zvony) nejv. 2000 kg, 850 kg; Olomouc Chrám sv. Michala – 4 zvony (2800kg, 1900 kg, 850kg, 620kg); Nitra - Hrad Katedrála sv. Emeráma - zvon 2300 kg atd.. Svědectvím o dokonalosti čistoty tónů jsou dva zvony ulité jako hudební nástroje pro orchestr Vídeňské filharmonie, pro skladbu Hector Berlioz - Fantastická symfonie.

.zvon

Dalším z vrcholů zvonařského umění jsou ZVONKOHRY . V místě sídla firmy, v Brodku u Přerova, zvoní zvonkohra s 22 zvony. i v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, v Uherském Brodu ,Košicích, Frankfurtu nad Mohanem a mnoha dalších městech.

Harmonický souzvuk brodeckých zvonkoher uslyšíte v Košicích 22 zvonů, Paláci kultury v Praze 7 zvonů, v Brně 15 zvonů, Vranově u Brna 12 zvonů, ve Francové Lhotě 8 zvonů, v Dolním Dvoře u Vrchlabí 11 zvonů,ve Svitu v Tatrách, kde kromě zvonkohry o 15 zvonech jsou umístěny také 4 zvony kostelní .

 
Aktivity zvonařské dílny zasahují i do restaurátorských prací, úzce spolupracuje s řadou muzeí. Výrobky technického charakteru a umělecké předměty jsou distribuovány do všech zemí světa. Specializuje se na malé série specifických výrobků z málo známých a dříve používaných slitin : ( dveřní kování, kliky dveří a oken — pražský hrad , koncovky a figury zábradlí — USA reprezentační vila , kopie anglického lva — švýcarský zákazník) a jiné.
Reprezentativní vzorek práce zvonařské dílny lze shlédnout v Přerovském muzeu J. A.Komenského , kde je umístěna stálá výstava zvonů rodiny Marie Tomáškové - Dytrychové.zvon

Presentace na slévárenských akcích a výstavách u nás i v zahraničí:

METAL - Ostrava, FONDEX - Brno, celosvětový slévárenský kongres v Praze, Intermetal - Košice. V západní Evropě vystavovala ve Francii, belgickém Bruselu, Švédsku, švýcarském Lucernu, německém Düsseldorfu, ukrajinském Ivanofrankovsku, Polském Opole, německém Mnichově, Augsburgu, rakouské Vídni atd. Aktivity brodecké dílny zahrnují i restaurátorské práce a úzkou spolupráci s celou řadou muzeí .

Reprezentativní vzorek produkce firmy lze shlédnout v Přerovském muzeu J. A.Komenského , kde je umístěna stálá výstava zvonů rodiny Dytrychových .Samozřejmostí se stala i pravidelná účast na výstavních akcích doma i v zahraničí.

Expozice dílny z Brodku u Přerova byla k vidění ve všech evropských zemích, ale také například v Bruselu – Belgie 2003, Švédsku 2004, Kanadě 2006,nebo v japonském Aichi na výstavě EXPO 2005.

Vyznamenání a ocenění :

Dílna se pravidelně objevuje i v médiích. Zprávy o její práci přinášejí rozhlas , televize i tisk.

Tato práce se pochopitelně dočkala i řady ocenění. Osobního papežského, uděleného Marii Tomáškové – Dytrychové papežem Janem Pavlem druhým, ale i oceněními, udělovanými společnostmi Rotary International, Česká slévárenská a dalšími.

 

 

zvon

Zvonařská dílna Dytrychových z Brodku u Přerova pokračuje v úspěšné práci.

Její zvony dnes znějí nejen v sakrálních stavbách, ale i v civilních objektech, jakými jsou soukromá sídla, významné budovy, úřady, hotely, kluby, hasičské zbrojnice anebo školy.

Těžištěm práce zůstává výroba zvonů všech velikostí, zvonových souborů a zvonkoher, včetně kompletní dodávky technického a elektronického vybavení, dopravy a instalace.

Nedílnou součástí produkce se ale stala i druhotná technologie PŘESNÉHO LITÍ. Touto metodou firma zhotovuje miniatury významných zvonů, budov a dalších předmětů k nejrůznějším příležitostem.

 Všechny výrobky jsou výtvarnými originály.

Bohatost výzdoby, velikost a ladění zvonů jsou předmětem individuálního přání zákazníka. 

 

Každá žena sní o dokonalém svatebním dni, není přece nic důležitějšího než svatba! Užijte si svůj dokonalý den se svatebním centrem Le Rêve! Uspořádáme Vám svatbu u nás i v zahraničí, svatbu soukromou i obrovskou, zkrátka vždy svatbu dokonalou!

Zvon sv. Vavřinec

Zvon Vavřinec.jpg 

Zvon Jamné

Zvon Jamné.jpg 

Zvon do Rokole

Rokole.jpg

Rokole 3.jpg

Naše firemní značka zdobí všechny námi odlité zvony. Jedná se o kartuši a větvičku tůje.

IMG_20161028_142435.jpg

Sazovická zvonohra v novém kostele Sv. Václava.

IMG_20161207_152041.jpg

IMG_20160926_153022.jpg

ZVON JAN KŘTITEL, 530 KG PRO CHUDENICE 

ZLATÝ VÁCLAV pro Dolní Životice
Václav 50%,černy podklad.JPG
zvonění 50%.JPG

 

UHERSKÝ BROD JE VÍCE ZVUČNĚJŠÍ !!!

13 ZVONŮ OPUSTILO NAŠI DÍLNU, ABY SE POSTARALY O ORIGINÁLNÍ HUDEBNÍ DOMINANTU NOVĚ VYBUDOVANÉHO ŠKOLÍCÍHO STŘEDISKA FIRMY PRIMA-BILAVČÍK V UHERSKÉM BRODU. PŘEJEM VŠEM KOLEMJDOUCÍM NEVŠEDNÍ ZÁŽITEK !

ZVONY.JPG
otvírání Jedničky se zvonkohrou (1).JPG

Česky English

29. 9. Michal

Zítra: Jeroným

TIPY NA VÁNOČNÍ DÁRKY

novinkou v našem e-shopu je bronzová soška kočičky a hrošíka.

 

Zvon do Vlámska

Zvon do Vlámska.jpg

 Zvon do Divišova

Divišovská Panna Maria se už 12. září 2020 rozezní spolu s novým Bartolomějem.

Divišov 1.jpg

Divišov.jpg

ZVON MARIE 190 KG PRO KOSTEL V CHUDENICÍCH   Podkova pro štěstí , nově v naší nabídce

 

ZVON NEZVON

Cesta sv.Cyrila a Metoděje , u příležitosti 1150.výročí věrozvěstů .

Nový obrázek.JPG

Zvon sv.MIKULÁŠ !!!

P1013237.JPG

NOVÝ Zvon pro BISKUPSTVÍ ŠUMADIJSKÉ V SRBSKU , odjel do svého nového domova 7.6.2013

Nový ZVON SV.DOMINIK pro KATEDRÁLU SV.VÍTA,VÁCLAVA A VOJTĚCHA V PRAZE

Dominik v plné kráse !.jpg

V našem E-shopu Vám nabízíme zvonky a zvonečky k nejrůznějším příležitostem !

Konzola se zvonem.JPG

NOVÁ ZVONOVÁ HRA -soubor 12-ti zvonů se rozezněla dne 11.11.2011 v 11 hodin v nově otevřeném Penzionu FARMÁŘSKÁ BAŠTA u Velkého Újezda

Přijďte si poslechnout Lidové písně , Myslivecké HALALI , nebo sportovní znělku v podání nové Zvonové hry z naší produkce !!!

NOVÝ ZVON PRO NITRANSKÝ HRAD

Dne 26.5.2011 jsme odlévali významný nový zvon o hmotnosti 2600 kg pro Biskupství na Nitranský hrad, jeho slavnostní vysvěcení bude 5.7.2011, kdy se připojí jako nejtěžší a největší zvon do stávajícího zvonového souboru baziliky Sv.Emerána v Nitře na Slovensku.
viz.Aktuality

AKTUALITY - EXKLUZIVNĚ

PRVNÍ SLAVNOSTNÍ ZVONĚNÍ Sv.EMERÁMA zaznělo 7.7.2011 v Bazilice na Hradě v Nitře

Zvon Sv.EMERÁM-hmotnost 2250kg, zazvonil poprvé v Bazilice v Nitře dne 7.7.2011

IMG_0783.JPG

Návštěvnost stránek

324237
Zvonařská dílna Tomášková-Dytrychová s.r.o.